Położnicze badanie ultrasonograficzne jest obecnie standardem badania kobiety w ciąży. W prawidłowo przebiegającej ciąży obejmuje trzy badania:

w 11.-14. tygodniu ciąży (Hbd)
w 20. Hbd (±2)
w 30. Hbd (±2).

Obrazowanie płodu jest już możliwe od 4.-5. Hbd. Badanie USG płodu jest bezpieczne, zaleca się jednak wykonywać je tylko ze ścisłych wskazań medycznych, zgodnie z zasadą ALARA (ang. as low as reasonably achievable).

Badania USG położnicze wykonywane są na aparacie marki GE Voluson 730 Expert umożliwiającym pełne obrazowanie 3D oraz 4D. Urządzenie to wyposażone jest w sondy objętościowe pozwalające na czterowymiarowe obrazowanie powierzchniowe płodu, ocenę jego aktywności motorycznej i zachowań. Można dokonać również biopsji 4D w czasie rzeczywistym, wykonać badanie z użyciem kolorowego Dopplera, urodynamiczne oraz badanie serca płodu.

Nagrania USG, wykonywane w technice 3D i 4D są przekazywane pacjentom w formacie DVD. lub CD W ten sposób zapisany obraz jeszcze nie narodzonego dziecka, jego twarzy, płci i zachowania stanowi unikalną pamiątkę dla przyszłych rodziców. Udostępniana będzie również dokumentacja zdjęciowa USG zdjęć czarno-białych i kolorowych. Na płycie CD pacjent otrzymuje zdjęcia, klipy i pomiary. Dostaje również dokładny opis lub też wynik badania.

USG 4D czyli trójwymiarowe w czasie rzeczywistym daje możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w brzuchu matki i jego reakcji. Dokonując tego badania można oglądać przekroje dziecka oraz jego nóżki i rączki, rozpoznać jego płeć. Metoda USG może może służyć do oceny morfologii jamy macicy, do przeprowadzenia zabiegu punkcji w czasie rzeczywistym pod kontrolą USG (3D) lub USG (4D), jak również do oceny drożności jajowodów.

Nasi specjaliści

Dr Sylwia Miśta

Specjalista ginekolog, położnik, badania prenatalne

Wybitny specjalista w dziedzinie diagnostyki prenatalnej.

Dowiedz się więcej

Godziny przyjęć

  • wtorek godz. 15.00 - 19.00 Przychodnia ul. Gagarina 15
Umów wizytę

Lek. Małgorzata Niewiadomska-Kowalczyk

Ginekolog, położnik

Posiada Certyfikat FMF, dotyczący ultrasonograficznej diagnostyki ciąż pomiędzy 11-14 tygodniem.

Dowiedz się więcej

Godziny przyjęć

  • czwartek godz. 15.30 - 17.30 Przychodnia ul. Gagarina 15
Umów wizytę

Umów termin wizyty

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas... chętnie odpowiemy na Twoje pytania.